Piknik Naukowy i pobyt KMO Eksplorek w Centrum Nauki Kopernik 2-4.06.2017

2 CZERWCA czterech uczniów z naszego klubu wraz z opiekunem pojechało do Warszawy, aby rozpocząć przygotowania do Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Pierwszymi zajęciami, które miały miejsce w CNK były warsztaty integracyjne, podczas których klubowicze zostali przydzieleni do różnych grup. Wspólnie pracując mieli za zadanie wybudować jak największą wieżę z 20 makaronów sphagetti, kawałka sznurka, kawałka taśmy, na szczycie której miała być umieszczona pianka. Wszystkie wieże wyszły świetnie, a wszyscy bardzo dobrze się bawili, poznając się przy tej okazji.

Po tych zajęciach wszyscy udali się na zasłużony obiad.

Kolejnym punktem programu były warsztaty chemiczne klubowiczów i fizyczne opiekunów. Na warsztatach chemicznych uczniowie uczyli się wykonywać mydełka, natomiast na fizycznych opiekunowie poznawali odwrotne działanie takich urządzeń jak diody, brzęczyki i silniczki.

3 CZERWCA Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Podczas pikniku nasz klub miał dwa 1,5 godzinne dyżury od 11.00 i od 14.30. Proponowane przez nas aktywności na stoisku były związane z hasłem tegorocznego pikniku – „Ziemią”.

DSC_0179

 

Na naszym stoisku, można było wykonać doświadczenia, zobaczyć zdjęcia, pomajsterkować w myśl zasady „dla każdego coś miłego”, każdy od najmłodszego do najstarszego mógł znaleźć coś dla siebie.

Na części stoiska  o tematyce : „Jak powstają skały?„, do którego zapraszały Madzia i Patrycja można było dowiedzieć się wiele o wybuchach wulkanów (również tych podwodnych), wykonać doświadczenie dotyczące takiej właśnie eksplozji, dotknąć skał ze zboczy Etny, zobaczyć na zdjęciach jak wyglądają z bliska: Etna i wulkany Jawy, samodzielnie wykonać erozję skalną imitując wiatr, deszcz i lodowiec, oraz zobaczyć skały osadowe, które w wyniku takiej erozji powstają.

DSC_0143

Kolejną część zajmowała tematyka związana z „Obiegiem wody w przyrodzie„. Tu prym wiódł Andrzej, który proponował zwiedzającym wykonanie własnego mini obiegu wody w słoiku, oraz jeszcze mniejszego – w woreczku, którego każdy mógł zabrać i powiesić w domu, na oknie. Największą furorę robiło jednak doświadczenie w którym przy pomocy zwykłej plastikowej butelki, korka pompki i odrobiny spirytusu salicylowego można było wyczarować własną chmurę, oraz tablica służąca do rozpoznawania chmur w postaci ramki ze zdjęciami chmur i otworem w środkowej części.

DSC_0127

Trzecim tematem naszych pokazów i warsztat i warsztatów był „Naukowy recykling”, gdzie Wiktor wspierał zwiedzających w wytwarzaniu własnej pompki z przedmiotów z recyklingu, wykonaniu balonowego eksperymentu, którego wynik wydaje się być niezgodny z prawami fizyki i nie jest tendencyjny :-), odwiedzające nas dzieci miały frajdę z wykonywania ciekawych fizyczno-recyklingowych zabawek takich jak wyrzutnia piłeczek, czy odrzutowy samochód.

DSC_0134

Ze stoiska można było zabrać tzw. wziątki, który służyły utrwaleniu pomysłów spotkanych na stoisku.

Klubowicze z dumą i zadowoleniem opuszczali swoje stoiska mając nadzieję, że wrócą tu za rok.

Nie był to jednak koniec wrażeń tego dnia, bo jeszcze czekały na nas inne, równie ciekawe stoiska do odwiedzenia i oczywiście Stadion Narodowy.

DSC_0175.JPG

Nasz dzień był bardzo udany i pełen wrażeń.

4 CZERWCA     Zwiedzanie CNK i powrót do domu

W ramach nagrody którą m.in. był udział w pikniku, dostaliśmy również dyplomy i wejściówki do Centrum Nauki Kopernik. Postanowiliśmy je wykorzystać ostatniego dnia pobytu w Warszawie. Zwiedzając CNK bawiliśmy się świetnie, choć momentami zmęczenie dawało już o sobie znać.

Dlatego chętnie wracaliśmy do domu, z nowymi pomysłami na dalsze działania w Klubie Młodego Odkrywcy!!!

🙂

 

 

 

Reklamy

Posted on 7 czerwca 2017, in CHEMIA, CNK, EKOLOGIA I OCHRONA ŚRODOWISKA, FIZYKA, GEOGRAFIA, KMO, piknik naukowy, Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: